
@ Trix - Antwerpen
Agnostic Front kwam naar ’t stad, en dat wilden wij voor geen goud missen. Het werd een avond om in te kaderen. Met Agnostic Front weet je precies wat je krijgt: passie, intensiteit en een oprechte connectie. Je gaat naar huis bezweet, schor en vermoeid — maar vooral gelukkig, met dat gevoel dat alleen een avond pure hardcore kan geven. Wat er losbarstte toen de groep het podium betrad, was dan ook geen gewoon concert — het was een frontale botsing met pure hardcore-energie. Vanaf de eerste seconde stond alles in het rood.
Met ‘Way of War’ en ‘Peace’ werd de lont meteen aangestoken. ‘The Eliminator’ en ‘My Life My Way’ veranderden de zaal in een kolkende draaikolk van lichamen. De moshpit tolde zo hevig dat hij bijna de zaal uit leek te vliegen. Vuisten de lucht in, schouders tegen schouders, een collectieve oerkreet die door merg en been ging. Mooier werd het haast niet, samen op zoek naar je plek in een complexe wereld.
Roger Miret leidde het geheel met ontembare bezieling. Hij stond niet boven het publiek — hij stond ertussen, figuurlijk en soms bijna letterlijk. Bij ‘You Say’ en ‘Old New York’ werd elk woord meegebruld alsof het geen songteksten waren, maar lijfspreuken. Want net als in New York missen ook wij vaak de sfeer en samenhang van weleer in onze steden.
Vinnie Stigma bewees opnieuw waarom hij de ‘Godfather of Hardcore’ wordt genoemd. Tijdens ‘Friend or Foe’ dook hij midden in de moshpit en bleef daar staan, grijnzend terwijl de chaos om hem heen draaide. Later die avond werd hij zelfs boven het publiek getild — letterlijk op handen gedragen terwijl hij over de massa zweefde. Een iconisch beeld van de pure verbondenheid tussen band en fans.
En toen kwam ‘Power’. Alsof de energie nog niet hoog genoeg was, gaf Roger de microfoon aan Vinnie — nog een schep adrenaline erbovenop. Zijn rauwe stem sneed door de zaal, terwijl het publiek elke zin terugkaatste. Blind meelopen in de idiotie van machtsmisbruik? Geen goed idee. De hele zaal schreeuwde het uit — geen pamflet, maar pure overtuiging, recht uit de buik.
Daarna volgde een bloemlezing uit het indrukwekkende arsenaal van hun vroege werk. Tijdens ‘Victim in Pain’ ontplofte alles opnieuw. ‘Blind Justice’ en ‘United Blood’ deden de vloer daveren. ‘For My Family’ bracht die broederlijke ondertoon die Agnostic Front al decennia typeert. Samen met mijn dochter en wat hardcorevrienden dook ik er gierend en brullend in onder. Na 45 jaar touren brengt de band nog altijd mensen samen. Ze zorgen voor verbroedering, creëren hun eigen familie — een band die soms hechter voelt dan bloed.
Het geweldige ‘Crucified’ zorgde voor een old-school eruptie, waarna ‘Gotta Go’, ‘Police State’ en ‘Addiction’ de druk moordend hoog hielden. Tijdens ‘Addictio’n vroeg Roger om elkaar ‘a big hug’ te geven, om daarna de zinloosheid van druggebruik muzikaal op de zaal los te laten. Wat een nummer! Wat een moment!
De afsluiter ‘Blitzkrieg Bop’ van Ramones voelde als één laatste gezamenlijke explosie — een zwetende, springende viering van alles waar hardcore voor staat, én een eerbetoon aan waar het ooit mee begon: hun adoratie voor The Ramones.
En op het einde: die innige omhelzing tussen Roger en Vinnie. Twee pioniers, twee broeders. Het publiek zag het, voelde het — en barstte nog één keer uit in een daverend applaus. Wat is en blijft het toch een geweldige band!
Agnostic Front in Trix was geen concert. Het was een les in passie, een demonstratie van verbondenheid en een adrenaline-injectie die nog lang nazindert. Het ultieme bewijs dat op hardcore geen leeftijd staat — met een zeventigjarige Vinnie Stigma als levend bewijs. ‘Thank you guys, NY HC forever!’
Ben Nys


